KAMENE KUGLE

OTKUD ONE OVDJE, KOJA JE NJIHOVA SVRHA, KAKO SU NAPRAVLJENJE?
Kamene kugle i dalje skrivaju brojne nepoznanice iako je o njihovom postojanju u Bosni i Hercegovini javnost povremeno izvještavana već destljećima.
Niko jos nije odgonetno , otkad su tu i kako su se pojavile. Jedni su ubjeđeni da su kugle ostaci meteorita koji su nekada pali na ovo područje, a drugi sasvim ozbiljno pričaju kako su kugle zapravo djelo neke drevne civilacije. Treća strana je uvjerena kako se radi o sasvim objašnjivoj prirodnoj pojavi nastaloj nakon povlačenja glečera.
Znanstvenici zasad lome koplja oko toga jesu li kamene kugle geološki ili arheološki fenomen.
Kamena kugla pronađena u martu 2016. u mjestu Podubravlje, nedaleko od Zavidovića, najveća je takva kugla u Bosni i Hercegovini i Europi, a možda čak i u svijetu. UKUPNI OBUJAM PRONAĐENE KAMENE KUGLE IZNOSI IZMEĐU OSAM I DEVET METARA.
Na Rudarsko-građevinskom i geološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli utvrđena je masa i 37,32 tone.
Uzorci materijala sa kugle iz Zavidovića analizirani na Institutu za materijale u Zenici, pokazali su prisutnost devet kemijskih elemenata plus tragove mangana, što ih čini različitima od prirodnih stijena iz istog kraja. Naime, prirodne stijene u istom omjeru sadržavaju sve kemijske elemente kao i kamene kugle, ali ne sadržavaju mangan.
NALAZIŠTA KAMENIH KUGLI U BIH
Najveće nalazište je kod Zavidovića, u Dubokom potoku, gdje je svojevremeno bilo čak 80 kugli. Neke su završile u rijeci Bosni, veći dio su lokalni stanovnici razbili u potrazi za blagom kojeg nikada nisu našli, jedan dio ukrašava privatna imanja, a još uvijek ima osam očuvanih kamenih kugli koje leže u potoku.
U masivnoj kamenoj gromadi ne bi bilo ništa neobično, da njezin oblik nije savršeno sferičan i na neki način sličan ostalim misteriozni fenomenima koji se pojavljuju na cijeloj planeti Zemlji.

U selu Trn, nedaleko od Banja Luke, Čedo Tešanović je prije nekoliko godina kopao temelje za kuću i na dubini od 4-5 metara je pronašao dvije kamene kugle prečnika 30-40 cm. Bile su glatke, “teže od kamena” kako reče, a radnici su ih bacilli u temelje i zabetonirali.
U sjevernoj Bosni, u selu Teočak se nalazi osam kamenih kugli. Pravilnog su oblika, ali im površina nije glatka. Fino su obrađeni, ali nedostaje onaj zadnji korak poliranja. Materijal je granit. U kasnijoj fazi na nekim kuglama su izdubljenje rupe.
U blizini Vareša u srednjoj Bosni, u selu Ponikve, stoji četverotonska izdužena kugla. Pronašao je Radovan Puskić 1970. u Javorničkom potoku ispod korijenja oborenog bora. Kugla se nalazi na postolju ispred njegove kuće koja je ujedno i ugostiteljski objekat pod nazivom “Kugla”. Po sastavu nalikuje onoj u Trnu – magmatska stijena.
Dvadesetak kilometara od Kaknja u srednjoj Bosni, u malom selu Zlokuće nalazi se nekoliko kamenih magmatskih kugli (identični materijal kao u Trnu i Ponikvama). Na malom desetometarskom uzvišenju iznad zemlje te dijelom zakopano u zemlju se nalaze kugle i duguljasti kameni megaliti.

Mustafa Mehinagić je 1970-ih zapazio kamenu kuglu u potoku Megara koji se uliva u rijeku Jablanicu. Uz pomoć tri odrasla čovjeka kuglu je prenio u dvorište svoje kuće koja se nalazila 200 metara od mjesta pronalaska. Ahmed je izmjerio obim kugli 155 cm, a Jovo je uz pomoć viska odredio starost oblikovanja kugle na 12 000 godina.”
“Prilikom kopanja tunela u brdu Cikota kod Maglaja (1976-1978) u sredini brda je pronađena kamena kugla. Perfektna je sfera, obima 150 cm. Svojevremeno je izbačena mašinom za rovanje i nju je Avdo Ćosić donio ispred svoje kuće gdje se i danas nalazi.”

Desetak lokacija kamenih sfera u Bosni i Hercegovini vjerovatno je samo manji procent njihove stvarne zastupljenosti. Međutim, nakon hiljada godina one se nalaze na nekoliko metara dubine i samo slučajnost će ih izbaciti na površinu: kopanje tunela kroz brdo ili temelja za kuće na dubini od nekoliko metara, pad ogromnih stabala i nestanak korijena iz velikih dubina. Naravno da se neće saznati koliko je tih kugli razbacano po Bosni i Hercegovini i gdje su sve njihove lokacije.

U septembru 2006. Fondacija “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca”, u saradnji s Općinom Zavidovići, otvorila arheološki park “Bosanske kamene kugle” na trenutno najvećem nalazištu u Dubokom Potoku, 2 kilometra od centra Zavidovića, koji je pretvoren u turističku atrakciju sa ciljem promocije kamenih kugla.
Preuzeto od historybih.
Responses